Frugal Friday: Pack a Lunch

One of the easiest ways to save a few bucks every day is by packing a lunch. And by this we mean both for the kids school lunch and for your lunch at work.

Buying lunches every day can add up to a lot of money. Think about it – the average meal out for one person can cost anywhere from $5 and up, while school lunches cost $3 or $4 a day. That’s at least $15-20 per kid a week, and $25 or more a week for adults. If more than one person in your family works or you have more than one kid in school, you could be spending hundreds of dollars just for daily lunches.

If you shop smart or send leftovers, you could be cutting that cost clear down to just a few dollars a week, saving you hundreds a month.

Take a minute today and figure up how much you currently spend every day on lunches, and see how much you could possibly save with this one small tip.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s